• Najważniejsze informacje

Z BEZPŁATNYCH PODRĘCZNIKÓW  I MATERIAŁÓW EDUKACYJNYCH

W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 1 IM. BRONISŁAWA MALINOWSKIEGO W WOLI

Postanowienia ogólne:

1. Regulamin korzystania przez uczniów z podręczników lub materiałów edukacyjnych,

zwany dalej regulaminem, reguluje:

1. zasady związane z wypożyczaniem i zapewnieniem uczniom dostępu uczniom do podręczników lub materiałów edukacyjnych,
          2. obowiązki ucznia związane z wypożyczeniem,
          3. postępowanie w przypadku zagubienia lub zniszczenia podręcznika lub materiałów edukacyjnych.
          1. Każdy uczeń i jego rodzic mają obowiązek zaznajomić się z regulaminem korzystania   z darmowych podręczników lub materiałów edukacyjnych i stosować się do zawartych   w nim postanowień.

Wypożyczanie (użyczanie) uczniom podręczników lub materiałów edukacyjnych

1. Podręczniki i materiały edukacyjne są własnością organu prowadzącego i znajdują się w zasobach biblioteki szkolnej.
          2. Biblioteka nieodpłatnie:

a) wypożycza (użycza) uczniom podręczniki i materiały edukacyjne mające postać

papierową;

b) zapewnia uczniom dostęp do podręczników lub materiałów edukacyjnych, mających

postać elektroniczną;

c) przekazuje uczniom bez obowiązku zwrotu materiały ćwiczeniowe.

1. Wypożyczanie i zwrot podręczników, materiałów edukacyjnych i materiałów ćwiczeniowych podlega ewidencji.
          2.    Do wypożyczenia podręczników lub materiałów edukacyjnych uprawnieni są wszyscy

uczniowie szkoły.

1. Wypożyczanie odbywa się na początku roku szkolnego – do 15 września (w miarę dostępności podręczników). Wypożyczenie może nastąpić także w innym terminie,    w trakcie roku szkolnego.
          2. Wypożyczenia dokonuje nauczyciel bibliotekarz w dniach i godzinach otwarcia biblioteki.
          3. Po odbiór podręczników uczniowie lub ich rodzice zgłaszają się osobiście. Odbiór potwierdzają podpisaniem Potwierdzenia odbioru podręczników, którego wzór stanowi załącznik nr 1 do niniejszego regulaminu.
          4. Podręczniki i materiały edukacyjne są wypożyczane na okres jednego roku szkolnego, termin ich zwrotu mija na 3 dni przed zakończeniem roku szkolnego.
          5. Dołączone do podręczników lub materiałów edukacyjnych płyty CD/DVD, mapy, plansze, itp., stanowią integralną część podręczników lub materiałów edukacyjnych      i należy je zwrócić wraz z podręcznikiem lub materiałem edukacyjnym.
          6. Uczeń, który w trakcie roku szkolnego przechodzi z jednej szkoły do innej, zobowiązany jest zwrócić otrzymane podręczniki i materiały edukacyjne najpóźniej w dniu przerwania nauki w Szkole Podstawowej nr 1 w Woli.

Obowiązki ucznia związane z wypożyczeniem podręczników i materiałów edukacyjnych

1. Przez cały okres użytkowania podręczników lub materiałów edukacyjnych uczeń zobowiązany jest do poszanowania wypożyczonych mu podręczników i materiałów edukacyjnych.
          2. W chwili wypożyczenia, uczeń powinien zwrócić uwagę na ich stan. Wszelkie zauważone braki i uszkodzenia należy zgłosić nauczycielowi bibliotekarzowi.
          3. Uczeń ma obowiązek wszystkie wypożyczone podręczniki i materiały edukacyjne obłożyć w zabezpieczającą okładkę.
          4. Zabrania się mazania, pisania i rysowania w podręcznikach i materiałach edukacyjnych.
          5. Uczeń wykonuje ćwiczenia w materiałach ćwiczeniowych.
          6. Podręczniki i materiały edukacyjne należy zwrócić w najlepszym możliwym stanie, gdyż w kolejnych dwóch latach będą wypożyczane następnym uczniom.
          7. Czytelnik ponosi pełną odpowiedzialność materialną za wszelkie uszkodzenia stwierdzone przy ich zwrocie.

Postępowanie w przypadku uszkodzenia, zniszczenia lub niezwrócenia podręcznika lub materiału edukacyjnego

1. W przypadku uszkodzenia, zniszczenia lub niezwrócenia podręcznika lub materiału edukacyjnego we wskazanym terminie, szkoła może żądać od rodziców ucznia zwrotu kosztu zakupu podręcznika lub materiału edukacyjnego zgodnie z cenami ogłaszanymi przez właściwego ministra ds. oświaty i wychowania. Zwrot pieniędzy następuje na konto szkoły.
          2. Przez uszkodzenie podręcznika lub materiału edukacyjnego rozumie się zabrudzenie, poplamienie, zgniecenie lub rozerwanie umożliwiające jednak dalsze ich wykorzystanie. Uczeń, który doprowadził do uszkodzenia jest zobowiązany uszkodzenia naprawić.
          3. Przez zniszczenie podręcznika lub materiału edukacyjnego rozumie się umyślne lub spowodowane przez zaniedbanie użytkownika poplamienie, trwałe zabrudzenie, porysowanie lub popisanie, połamanie lub rozerwanie, wyrwanie i zagubienie kartek oraz inne wady fizyczne, które pomniejszają wartość użytkową podręcznika lub materiałów edukacyjnych i uniemożliwiają pełne z nich korzystanie w przyszłości.
          4. Jeżeli do podręcznika lub materiałów edukacyjnych dołączona była płyta CD/ DVD, mapy, plansze itp., należy je zwrócić wraz z podręcznikiem lub materiałem edukacyjnym. Zgubienie któregoś z tych elementów skutkuje koniecznością zwrotu kosztów całego podręcznika lub materiałów edukacyjnych.

Postanowienia końcowe

1. Regulamin zostaje podany do wiadomości poprzez umieszczenie na stronie internetowej szkoły, na tablicy ogłoszeń oraz w bibliotece szkolnej.
          2. Organem uprawnionym do zmiany regulaminu jest dyrektor szkoły.
          3. Decyzje w innych kwestiach z zakresu udostępniania podręczników lub materiałów edukacyjnych, które nie zostały ujęte w niniejszym regulaminie, podejmuje dyrektor szkoły.
          4. Regulamin wchodzi w życie z dniem 1 września 2020 r.