• SYLWETKA PATRONA BRONISŁAWA MALINOWSKIEGO

prezentacja_sylwetka_malinowski_(1).ppt

• Sportowiec-lekkoatleta, zawodnik grudziądzkiego Klubu Sportowego "Olimpia", uczestnik Igrzysk Olimpijskich 1972, 1976, 1980, złoty medalista z Moskwy i srebrny z Montrealu w biegu na 3000 m z przeszkodami, dwukrotnie zdobywał tytuł Mistrza Europy na tym dystansie (Rzym 1974 i Praga 1978). W swojej bogatej karierze sportowej wyrównał rekord świata na 3000 m z przeszkodami (10 VIII 1978), dziesięciokrotnie zdobywał tytuł Mistrza Polski, dwadzieścia razy ustanawiał rekordy Polski oraz 23 razy reprezentował Polskę w meczach międzynarodowych w latach 1971-1980.
        Urodził się 4 czerwca 1951 roku w miejscowości Nowe k/Grudziądza jako syn Ireny z domu Dowel i Anastazego. Uczęszczał do Szkoły Podstawowej w Buśni i Warlubiu, następnie poszedł do trzyletniej Zasadniczej Szkoły Zawodowej w Grudziądzu, gdzie zdobył zawód tokarza. W roku 1968 przeniósł się do wieczorowego Samochodowego Technikum Mechanicznego w Grudziądzu, pracował jednocześnie w Miejskim Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji w Grudziądzu. Lata siedemdziesiąte wyznaczają szczytowy okres rozwoju sportowego Bronisława Malinowskiego, który mówił o sobie, że do sukcesów dochodził dzięki ciężkiej pracy, uporowi i konsekwencji. Miarą jego sportowej dojrzałości i konsekwencji było ukończenie w 1977 roku zaocznych studiów na AWF w Poznaniu.
        W swoich planach pozasportowych zamierzał zawrzeć związek małżeński (6 grudnia 1981 r.) oraz wystartować na Mistrzostwach Europy w Atenach w 1982 roku, a także w Mistrzostwach Świata w Helsinkach 1983 roku.
        Planów tych nie zdążył już zrealizować, gdyż 27 września 1981 roku zginął śmiercią tragiczną w wypadku samochodowym na moście nad Wisłą w Grudziądzu.
        W uznaniu dla bohatera bieżni-stadion "Olimpii" Grudziądz nazwany został imieniem Bronisława Malinowskiego. Jego imię otrzymała również jedna z grudziądzkich ulic. Imię tego wybitnego polskiego sportowca noszą również szkoły w Grudziądzu i innych miastach Polski. Po śmierci został wyróżniony nagrodą "Fair Play". W 1982 roku otrzymał pośmiertnie "Medal za Zasługi dla Miasta Grudziądza". Redakcja "Sportu" uhonorowała go nagrodą "Złotych Kolców". Był odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i uhonorowany tytułem "Mistrza Sportu".
        Dla uczczenia pamięci tego sportowca od 1982 roku w Grudziądzu na stadionie "Olimpii" odbywają się zawody o memoriał Bronisława Malinowskiego.

4 czerwca 1997r. szkoła nasza otrzymała imię tego wybitnego sportowca. Konsekwencją tego wydarzenia jest tworzenie w naszej szkole klas sportowych.