• Motylki

          • Grupa „Motylki” wykonała pierwsze zadanie w ramach projektu  „Sensoryczny Kogel-Mogel”. Maluchy zrealizowały zadanie pod hasłem „Dzień bez skarpetek” i pokonały ścieżkę sensoryczną z darów jesieni.

            projekt

          • Spotkanie z panią Jadwigą Nycz

          • 7 listopada w ramach projektu "Dziedzictwo kulturowe naszej okolicy" uczennice klasy 4 Aleksandra Fyda i Dagmara Duraj przeprowadziły wywiad z dyrektor Przedszkola nr 2 im. Wandy Chotomskiej w Woli panią Jadwigą Nycz.

            Według pani dyrektor największe dziedzictwo naszej okolicy to: budynki, kościółki, kapliczki przydrożne, zwyczaje, obrzędy.

            Te zwyczaje są w przedszkolu kultywowane z zespołem pieśni i tańca Knefliki. Zespół powstał w 1996r. z potrzeby serca miejscowych nauczycieli.

            Poszukując repertuaru nauczyciele kontaktowali się z najstarszymi mieszkańcami wsi, którzy mogli przekazać im zapamiętane z dzieciństwa i młodości piosenki i tańce, opowiadali o tym, jakie kiedyś panowały tradycje i zwyczaje.

            Dzięki temu powstały dwie książki: "Dziecko i kultura ludowa ziemi pszczyńskiej" oraz zbiór piosenek i kołysanek"Kneflikownik"

            Jesteśmy dumni, że w naszej wsi działa tak wspaniały zespół jak "Knefliki", a wielu naszych uczniów kiedyś również do niego należało.

          • Spotkanie z panią dr Danutą Kocurek

          • 6.11.2023 W ramach projektu "Dziedzictwo kulturowe naszej okolicy" uczniowie klas 4-7 odbyli bardzo ciekawe spotkanie z dr nauk humanistycznych w zakresie historii panią Danutą Kocurek. Dziedzictwo kulturowe naszej małej ojczyzny według pani doktor to:

            -4 kościoły w naszej gminie, które są perłami architektury sakralnej

            -krzyże i kapliczki przydrożne z XVIII i XIX wieku

            -pieśni śpiewane z pokolenia na pokolenie

            -zespoły pieśni i tańca: Wolanie, Górzanie, Frydkowianie i Swojanie

            -piękny strój regionalny

            -domy, które mają ponad 100 lat

            -zwyczaje, które w większości są już niestety zapomniane

            -gwara naszego regionu

            -osoby zasłużone w historii naszej małej ojczyzny. Spotkanie było piękną lekcją historii i miłości do swojego dziedzictwa i korzeni.

          • "Odblaskowa szkoła"

          • W ramach akcji "Odblaskowa szkoła" uczennice klasy 6a napisały i nagrały pod czujnym okiem p. Joanny Zbierskiej piosenkę "Odblask pomocą jest". Zachęcamy do wysłuchania tego bardzo jesiennego utworu.

          • "Odblaskowa szkoła"

          • Uczniowie klasy 7 pod czujnym okiem p. Joanny Zbierskiej i M. Czernik w ramach akcji "Odblaskowa szkoła" nagrali film  krótki "Życie jest tylko jedno". W ten sposób poprzez działania profilaktyczne i uświadomienie możliwych zagrożeń związanych z drogą do i z szkoły po raz kolejny promujemy ideę bezpieczeństwa. Każdy człowiek może popełnić błąd, dotyczy to zarówno kierowców jak i pieszych, dlatego wszyscy wspólnie musimy dbać o siebie nawzajem przestrzegając przepisów i zasad ruchu drogowego. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do powstania tego filmu. 

          • Wszystkich Świętych

          • Dwa dni przed uroczystością Wszystkich Świętych, 30 października grupy 0a, 0b i średniaki wraz z wychowawcami odwiedziły pobliski cmentarz. Wychowankowie dowiedzieli się, jak należy zachowywać się na cmentarzu, by nie zakłócać spokoju zmarłych i osób odwiedzających to miejsce.

          • DZIEDZICTWO KULTUROWE NASZEJ OKOLICY

          • W ramach projektu edukacyjnego DZIEDZICTWO KULTUROWE NASZEJ OKOLICY

            dla klas IV-VIII naszej szkoły, który rozpoczęliśmy w październiku, uczniowie naszej szkoły Maria Kwiczała uczennica klasy 8A oraz Michał Waleczek z klasy 6B przeprowadzili wywiad z ks. proboszczem Damianem Bednarskim z Parafii Św. Urbana Papieża i Męczennika w Woli. Uczniowie Maja Opołka i Oskar Sadlik odwiedzili Parafię pw. Matki Bożej Piekarskiej w Woli i rozmawiali z ks. proboszczem Bogumiłem Mazurczykiem. Patrycja Niesyto uczennica klasy 6B i Oskar Pietras uczeń klasy 7A dziś byli z wizytą u Pani starosty powiatu pszczyńskiego Barbary Bandoły.

            Nasi uczniowie pytali o to, co nasi rozmówcy uważają za najważniejsze dziedzictwo kulturowe naszej okolicy oraz co chcieliby ocalić od zapomnienia.

            Czeka nas jeszcze cały szereg wywiadów z osobistościami naszej gminy. Mamy zamiar odkryć miejsca, przedmioty, postaci związane z naszym terenem, które w jakiś sposób przyczyniły się do kultywowania tradycji.

            Ten projekt edukacyjny ma na celu zainspirowanie uczniów do odkrywania i doceniania dziedzictwa kulturowego w swojej okolicy, jednocześnie rozwijając ich umiejętności badawcze i prezentacyjne. Projekt ten promuje również wartość historii i tradycji, które stanowią ważny element naszej tożsamości i dziedzictwa.

          • "Odblaskowa szkoła"

          • Szkoła Podstawowa nr 1 w Woli wzięła udział w pilotażowym konkursie "Odblaskowa szkoła" organizowanym przez Komendę Wojewódzką Policji w Katowicach. 

            W jej ramach  zainicjowano wiele działań promujących zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Po pierwsze wszyscy uczniowie zostali wyposażeni przez Bank Spółdzielczy w Miedźnej z siedzibą w Woli w opaski odblaskowe. Zorganizowano dwa Szkolny Konkurs Plastyczny na plakat "Bezpieczni na drodze" oraz Szkolny Konkurs wiedzy o bezpieczeństwie ruchu drogowego. 

             W przedsięwzięcie zaangażowało się wielu nauczycieli i uczniów. Bezpieczeństwo stało się priorytetem. 

            W tym czasie o bezpieczeństwie rozmawiano na lekcjach wychowawczych, na technice oraz podczas zajęć pozalekcyjnych np. w świetlicy tworząc makietę  szkoły. Zainteresowani uczniowie klasy 5b stworzyli gazetkę ścienną poświęconą tej tematyce. 

            Interesujące,  praktyczne zajęcia odbyły się przed szkołą z udziałem klasy 1c. Wychowawczyni  nie tylko nauczyła dzieci wiersza o przechodzeniu przez pasy, ale także wierząc, że najskuteczniej uczymy się przez przykład, zaprezentowała młodszym uczniom jak należy to bezpiecznie robić. 

            Idea nauki poprzez zabawę przyświecała też lekcjom nauczyciela języka angielskiego. Młodzież po angielsku wyjaśniała znaczenia różnych znaków, sygnałów świetlnych i oznaczeń drogowych. Ponadto omawiała przepisy ruchu drogowego i utrwalała słówka związane z poruszaniem się po drodze i pasach. 

            Wyjątkowym przeżyciem było dla uczniów spotkanie z psem, który jest przeszkolony, by pomagać. Jednocześnie zwrócono uwagę na niezwykle istotną funkcję psa przewodnika i uświadomiono dzieciom, że absorbowanie jego uwagi może okazać się niebezpieczne. Podczas wszystkich tych zajęć uczniowie wykazywali się aktywnością i w przyjemny sposób pogłębiali i utrwalali swoja wiedzę o bezpieczeństwie. 

            Nawiązano także współpracę z Komisariatem Policji w Miedźnej z siedzibą w Woli i zorganizowano spotkania  dzieci z policjantami. Wolontariusze wraz z przedstawicielami Ochotniczej Straży Pożarnej w Woli promowali ideę bezpieczeństwa rozdając odblaski mieszkańcom wsi oraz niczym strażnik szkolny pomagając w przekraczaniu jezdni na przejściu dla pieszych w rejonie placówki. 

            Trzy akcje skierowane były także do Seniorów. 10.10.23 uczniowie przybyli na spotkanie organizowane przez Koło Gospodyń Wiejskich w Woli, 19.10.23 uczestniczyli w szkoleniu w Domu Kultury w Woli , a 24.10.23 odwiedzili Dom Seniora w Woli. 

            Ponadto w ramach akcji uczennice klasy 6 napisały i nagrały piosenkę o bezpieczeństwie, a klasa 7 film profilaktyczny. 

            Projekt spotkał się z bardzo życzliwą reakcją mieszkańców Woli, rodziców oraz wielkim zaangażowaniem młodzieży. 

          • X Zawody Pływackie o Ciupagę Ondraszka Bielsko - Biała 28-10-2023

          • W ostatnią sobotę października na pływalni ,,Troclik”” w Bielsku-Białej, w barwach GILUSA , troje naszych uczniów : Aleksandra Prudel, Starzec Hanna i Maślanka Tymoteusz, uczestniczyło w X zawodach pływackich o ,,Ciupagę Ondraszka’’. Na starcie zjawiło się 190 zawodników z 17 klubów.  

            Złoty medal  :

            50 m dowolny 8 lat i młodsi MAŚLANKA Tymoteusz  

            Srebrny medal :

            50 m grzbietowy 8 lat i młodsi MAŚLANKA Tymoteusz

            Brązowy medal:

            50m dowolny 9 - 10 lat PRUDEL Aleksandra  

            Hanna Starzec w kategorii 8- 10 lat  zajęła na 50 m dowolnym 13 miejsce , na 50 m grzbietowym 10 miejsce

          • PAŹDZIERNIK W ŚWIETLICY

          • W październiku świetlica szkolna z wielkim zapałem zaangażowała się w tworzenie jesiennych stroików na kiermasz Samorządu Uczniowskiego. Podczas zajęć dzieci wykonały wiele prac plastycznych  i robótek ręcznych związanych z obecną porą roku, które zdobią świetlicę oraz szkolne korytarze. Założyliśmy hodowlę ziół i kwiatów ,którą codziennie pielęgnujemy.  Braliśmy również udział w konkursie plastycznym "Odblaskowa szkoła". 

          • "Odblaskowa szkoła"

          • W ramach akcji "Odblaskowa szkoła" ogłoszonej przez Komendę Wojewódzką Policji w Katowicach nawiązano współpracę pomiędzy Szkołą Podstawową  im. Bronisława Malinowskiego nr 1 w Woli a Ochotnicza Strażą Pożarną w Woli. W sobotę 28.10.23 na pasach przy Netto  wolontariusze z placówki wraz z przedstawicielami młodzieżowego zastępu straży pożarnej wspólnie promowali ideę bezpieczeństwa. Uczestnikom ruchu drogowego rozdawano odblaski i ulotki, które przypominają o konieczności ich noszenia. Popularyzowano także zasady bezpiecznego korzystania z przejść dla pieszych poprzez przeprowadzanie zarówno dzieci jak i dorosłych przez pasy, gdyż miejsce, które wybrano jest jednym z najczęściej uczęszczanych przejść na Woli. Akcja spotkała się z bardzo życzliwą reakcją mieszkańców wsi. 

          • "Odblaskowa szkoła"

          • Nasza placówka powoli kończy niezwykle intensywny czas realizacji akcji "Odblaskowa szkoła". W przedsięwzięcie zaangażowało się wielu nauczycieli i uczniów. Bezpieczeństwo stało się priorytetem. W tym czasie o bezpieczeństwie rozmawialiśmy na lekcjach wychowawczych, na technice oraz podczas zajęć pozalekcyjnych np. w szkolne świetlicy tworząc makietę naszej szkoły. Zainteresowani uczniowie stworzyli gazetkę ścienną poświęconą tej tematyce. Interesujące,  praktyczne zajęcia odbyły się przed szkoła z udziałem klasy 1c. P. Kamila Janosz nie tylko nauczyła dzieci wiersza o przechodzeniu przez pasy, ale także wierząc, że najskuteczniej uczymy się przez przykład, zaprezentowała młodszym uczniom jak należy to bezpiecznie robić. Idea nauki poprzez zabawę przyświecała też lekcjom p. Łarisy Donieckiej. Młodzież po angielsku wyjaśniała znaczenia różnych znaków, sygnałów świetlnych i oznaczeń drogowych. Ponadto omawiała przepisy ruchu drogowego i utrwalała słówka związane z poruszaniem się po drodze i pasach. Wyjątkowym przeżyciem było dla uczniów spotkanie z psem, który jest przeszkolony, by pomagać. Jednocześnie zwrócono uwagę na niezwykle istotną funkcję psa przewodnika i uświadomiono dzieciom, że absorbowanie jego uwagi może okazać się niebezpieczne. Podczas wszystkich tych zajęć uczniowie wykazywali się aktywnością i w przyjemny sposób pogłębiali i utrwalali swoja wiedzę o bezpieczeństwie. 

          • Dzień Dyni

          • 26 października jest uważany za Międzynarodowy Dzień Dyni. W ramach projektu na lekcjach angielskiego uczniowie przygotowali dekoracje, przepisy na pyszne dania z dyni oczywiście w języku angielskim oraz babeczki, ciasteczka i ciasta. Projekt został połączony z charytatywną akcją "Pomoc dla Śląskiego Hospicjum dla Dzieci" Dziękuję uczniom i rodzicom, którzy wsparli naszą akcję. Udało się nam zebrać w jeden dzień około 700 zł, które zostaną przekazane na szczytny cel.

            foto

          • Bezpieczni na drodze

          • Uczniowie naszej szkoły zawsze rozwijali swoje umiejętności sportowe, wokalne i artystyczne poprzez różne konkursy. W ramach akcji "Odblaskowa szkoła" samorząd szkolny wraz z nauczycielem plastyki p. Renatą Krawczyk ogłosił konkurs na plakat "Bezpieczni na drodze".Młodzież pracowała w grupach tworząc plakat społeczny promujący ideę bezpieczeństwa. Technika wykonania była dowolna, ważnym kryterium stała  się , więc inwencja twórcza.  Ilość prac zaskoczyła samych organizatorów. Rywalizowało ze sobą 102 uczniów. Nagrodzono po trzy prace w danej kategorii wiekowej. Klasy 4:a) Madeja Piotrek, Jakub Nowakb) Aleksandra Fyda, Magdalena Magierac) Karol Pawul, , Maciej Noga, Nikodem KromerKlasy 5:a) Joanna Brot, Judyta Wojciech, Weronika Kolesa, Weronika Pustelnikb) Zuzanna Rukiewicz, Valerina Repinac) Natalia Stawowy, Zuzanna Niesyto, Roksana BartelKlasy 6:a) Amelia Prochera, Martyna Marcinkiewicz, Paulina Wadas, Milena Smolarzb) Patrycja Niesyto, Maja Opołka, Zuzanna Gwóżdź, Milena Kubeczkoc) Marcel SmutkowskiKlasy 7:a) Zosia Wróbel, Miłosz Lotawiec, Wiktoria Pyrab) Oskar Rom, Nikodem Morkisz, Szymon Śmiejac) Bartosz Michaluk, Nikodem Piwońskii wyróżnienie dla Wiktora Twardziak. Swoje plakaty przygotowali także uczniowie edukacji wczesnoszkolnej na świetlicy. Wszystkim uczestnikom i nagrodzonym uczniom dziękujemy za zaangażowanie. Wystawa pokonkursowa wyeksponowana zostanie przed szkołą w dniu III Biegów "Miedźna dla Niepodległej".  

          • W Domu Seniora

          • Już po raz trzeci wolontariusze z naszej szkoły spotkali się z Seniorami. Tym razem młodzież promowała ideę bezpieczeństwa w ramach akcji "Odblaskowa szkoła" w Domu Seniora w Woli. Pensjonariuszom wręczono odblaski i ulotki, które przypominają o konieczności ich noszenia szczególnie po zmroku. Przypomniano także podstawowe zasady bezpieczeństwa i złożono życzenia z okazji Dnia Seniora. 

  • Galeria zdjęć

      brak danych